Pierwszy EKO winyl w historii WM Fono

Czy płyta winylowa może być EKO? Okazuje się, że tak! Warszawskie WM Fono we współpracy z wytwórnią Kayax wprowadza na polski rynek pierwszy w historii proekologiczny winyl, na którym zostanie wytłoczony najnowszy album Natalii Przybysz.

Jeszcze tej jesieni katalog muzyczny Natalii Przybysz i współpracującej z nią wytwórni Kayax powiększy się o trzecie solowe wydawnictwo artystki, zatytułowane „Jak Malować Ogień”. Najnowszy album Natalii zapowiada się interesująco nie tylko pod kątem muzycznym, ale również i wydawniczym. Pierwszy raz w historii polski artysta zdecydował się wytłoczyć swoje wydawnictwo na EKO winylu i EKO płycie CD, które to dodatkowo będą umieszczone w opakowaniach z materiału, który pochodzi z pełnego recyklingu i jest w pełni biodegradowalny. Jak to wygląda od strony technicznej?

EKO winyl powstał w tłoczni WM Fono w wyniku recyklingu (ponownego zmielenia) odpadów pozostałych po regularnej produkcji płyt winylowych. Odpady te tworzą się na etapie gradowania, czyli procesu przycinania wyciągniętej z prasy płyty do jej poprawnego kształtu i rozmiaru. Powstały tzw. „obwarzanek” nadaje się do powtórnego przetworzenia na materiał, z którego można wytłoczyć analogowy krążek. W związku z tym, że nie został on poddany pełnej obróbce termicznej, której ulega faktyczna płyta winylowa, to nie traci on swoich naturalnych właściwości plastycznych i nadaje się do ponownego użycia. Za fizyczną jakością podąża również jakość dźwięku, która jest porównywalna do tej na pierwotnie wytłoczonym winylu. Ważnym elementem tej produkcji jest również label. W tym przypadku, aby nie produkować kolejnych materiałów wykorzystane zostały nadwyżki etykiet z innych wydawnictw. Odwrócone na drugą stroną dają możliwość uzyskania białej powierzchni, na której można odręcznie umieścić podpis artysty wraz z tytułem albumu.

Z płytą CD sprawa wygląda inaczej. Materiał, z którego powstają płyty CD da się zrecyklingować, ale nie można zastosować go bezpośrednio do ponownego wyprodukowania płyty kompaktowej. Wynika to z tego, że do produkcji płyt CD musi zostać zastosowana wysoka jakość tworzywa, a ponownie przetworzony materiał nie spełnia tych wymogów. W związku z tym to, co zostało zrobione, aby płyta CD była bardziej EKO, to ilość aluminium potrzebnego do jej produkcji została zredukowana do niezbędnego minimum. W takim wypadku powstała płyta na w pół przeźroczysta, dodatkowo niezadrukowana, dzięki czemu wyeliminowane zostało użycie kolejnych substancji chemicznych w produkcji.

Całkowicie przyjazne dla środowiska i w pełni ekologiczne są z kolei opakowania, w których znalazły się winyle oraz płyty kompaktowe. Zrezygnowano zupełnie z użycia plastiku, zastępując go papierem Balance® – niepowlekany papier makulaturowy, w 100% pochodzący z recyklingu, o właściwościach identycznych z papierem z włókien pierwotnych. Jest wyjątkowo biały i charakteryzuje się najwyższą jakością i doskonałą drukownością. Wybór opakowań biodegradowalnych, to dla WM Fono nie tylko chęć wpisania się w coraz powszechniejszy trend EKO, ale również kolejny ważny krok w walce o dobro natury.

 

O artystce:

Natalia Przybysz to jeden z najciekawszych kobiecych głosów na rodzimej scenie muzycznej, ale także kompozytorka i ceniona autorka tekstów. Dała się poznać w 2001 roku, kiedy to wraz z siostrą Pauliną zadebiutowały współtworząc zespół Sistars. Po zakończeniu działalności siostrzanego kolektywu, Natalia skupiła się na solowej karierze i poszukiwaniach własnej artystycznej drogi. Pierwszym fonograficznym efektem tej decyzji, był wydany w 2013 roku album „Kozmic Blues: Tribute to Jenis Joplin”, którym artystka złożyła hołd jednej z największych legend muzyki.

„Przyjaźń z Joplin” pchnęła Natalię w kierunku pogranicza bluesa, soulu, jazzu i funku, zakorzenionych w amerykańskiej tradycji starych, ciepłych, motownowskich brzmień i vintage’owych instrumentów. Pod wpływem tych inspiracji już w 2014 roku powstał „Prąd”. To z tego wydawnictwa pochodzą takie utwory jak: „Miód” czy „Nazywam się niebo”. Płyta pokryła się platyną i została nagrodzona Fryderykiem w kategorii Album Roku Rock, a piosenka „Miód” jako Singiel Roku. W 2017 roku światło dzienne ujrzał kolejny album „Światło nocne”. Na płycie znalazły się takie utwory jak: tytułowe „Światło nocne”, „Dzieci malarzy”, „Świat wewnętrzny” i „Przez sen”. Za tę płytę artystka otrzymała Fryderyka w kategorii Album Roku Pop.

„Jak Malować Ogień” to trzecie solowe wydawnictwo artystki, które zostało już oficjalnie zapowiedziane singlem „Ciepły wiatr”. Materiał jest naturalną konsekwencją i rozwinięciem brzmień oraz kompozycji, które ukazały się na poprzednich albumach. Znajdziemy tutaj ciepło-brzmiącego bluesa, soul, jazz, żywe instrumenty i jak zawsze wyjątkowe oraz mądre teksty. „Jak Malować Ogień” to zapis chwil i emocji towarzyszących Natalii Przybysz i jej zespołowi, z którym na stałe koncertuje i tworzy już od wielu lat.

Polub lub udostępnij:

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *